Cabo de Gata

Přírodní park Cabo de Gata – Níjar

Do prvního Národního parku Andalusie, vzniklého roku 1987, jsem se dostala vlastně náhodou. Po rutinních letech studia, jsem už delší dobu toužila po změně. Dobrovolnická organizace Helpx mi dala šanci, ideálně spojovala všechny mé požadavky a tužby. Za pouhých 20Eur dostanete dvouletý přístup k adresám mnoha různých hostitelů z celého světa, přičemž nabídka možností se zdá být nevyčerpatelná! Od pomocných prací na lodi, natírání plotů, výpomoci v rodině s dětmi přes práci na farmě se zvířaty, v zahradnictví či v hotelech a hostelech až po výuku angličtiny třeba v africké Keni či práce v keramické dílně. Od New York až po osamocenou jurtu uprostřed Jordánské pouště či výcvik psů v Laponsku. Věřte, že času stráveného cestováním a poznáváním nových lidí, jazyků či zvyklostí, nelze litovat.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Vybrala jsem si Španělsko, které mě zaujalo svou historií, nesmírnou rozmanitostí jak lidských vlastností obyvatel jednotlivých částí země, tak i přírody. Nechtěla jsem objevovat krásu lesů na severu této země, když pocházím za Šumavy. Chtěla jsem nové, naprosto neznámé podmínky, až extrémní rozdílnost. A právě to jsem našla na nejsušším místě Evropy. Na místě, kde, ač nohama jste na Evropské půdě, vám vlasy čechrá jižní pasát z blízké Marocké pouště Afrického světa. V kraji, jehož typografie, klima i historie tolik připomínají Afriku. Zvu vás do Přírodního parku Cabo de Gata – Níjar.

Španělsky nazvaný Parque Naturel Cabo de Gata – Níjar se se svou rozlohou 26 000 ha rozkládá jihovýchodně od měsíční a zdánlivě nehostinné hornaté krajiny Sierra Nevada. Slovo zdánlivě má své opodstatnění, neboť i v této stepní polopoušti si rostliny jako trpasličí palmy (palmitos), agáve či opuncie vydobyly své místo pod sluncem. A že je ho zde dostatek! Při téměř 3 000 hodinách slunečního svitu se nelze divit, že se zde nachází i největší slunečná elektrárna ve Španělsku. Ta leží mezi vesnicemi Tabernas a Sorbas. Mimochodem, město Tabernas láká kromě svou proslulou maurskou zříceninou také svými neskutečnými kaňony i měsíční krajinou filmaře ze všech koutů světa. Kde myslíte, že se natáčel Leanův Lawrence z Arábie či Leonovy westerny?? Staré filmové kulisy je dodnes možné spatřit v Mini-Hollywoodu.  Městečko Sorbas je naopak proslulé svou keramickou výrobou, která je vůbec pro tento zapomenutý kraj tolik typická.

Městečko Sorbas se vyznačuje jednoduchými glazovanými terakotovými nádobami, jejichž výrobu můžete sledovat v hrnčířských řemeslných dílnách (Alfarería). Tato bílá krajina má také poklad schovaný přímo pod vašimi nohami, kde se nachází svět  podzemních jeskyní, stalaktitů i stalagmitů. Doporučuji se k prohlídce předem objednat (950 36 47 04, či www.cuevasdesorbas.com). Poblíž se nachází i krásný výhled na všechnu tu krásu –  Los Molinos del Río Aguas.

Níjar, typická Almeríjská vesnice, vás vřele přivítá svými nabílenými domy. Ve vesnici je krásný kostel z 15 století a nepřehlédnutelné obchody s tkanými bavlněnými dekami (jarapas), koši vyrobenými z hrubé trávy esparto a samozřejmě keramikou. Vesničky ztracené v tomto rozlehlém pohoří jsou velice izolované, a proto si každá z nich zachovala osobitý, originální způsob výzdoby i druhů keramiky. Níjar samozřejmě není výjimkou.

Ač budete v přírodním parku, nenechte se rozhodit pohledem na mnohdy rozlehlé plásticos, plastové skleníky, ve kterých se pěstují rajčata, chřest, tropické ovoce či avokáda. Mnohdy zde pracuje levná pracovní síla. I přes svou bohatou kulturní historii (vždyť právě Andalusii ztratili Maoři jako poslední!), region ekonomicky zaostává za ostatními. Nazaměstnanost se zde pohybuje okolo 12 ti procent, ale ani bych se nedivila, kdyby tomu dnes bylo ještě více. Naštěstí je tento region proslulý svými řemeslníky, rybářskými vesnicemi, nezkrotnou a mnohdy drsnou krajinou a přírodními plážemi (calas), kde se, nikým nepovšimnut, zastavil čas. Tuto magickou atmosféru jen umocňuje kontrast stříbřité vody, žlutého písku a spečných šedočerných skal. Není divu, že je tato oblast, táhnoucí se od Almérie až po Carboneras, Přírodním parkem.

Okouzleni a obohaceni jistě budete po návštěvě solné laguny Salinas de Cabo de Gata u městečka San Miguel, kam každoročně přilétává zhruba tisícovka plameňáků, ovšem chce to si návštěvu pečlivě neplánovat a také mít i trochu toho štěstí.  Když už zde ale budete, navštivte maják Faro de Cabo de Gata nedalekou strážní věž Torre Vigía Vela Blanca s nezapomenutelným výhledem. Mezi vesnicemi San Miguel a Cabo de Gata (nejjižnějším místem parku) se dodnes v malém zpracovává mořská sůl, která se využívá k přípravě těch nejlepších šunek (chamón)

San Chosé je největší turistické letovisko, kde se dá dobře najíst či popít pivko a najíst se zdarma. V Andalusii obecně se k pivu podává tapas (menší, někdy větší a při troše štěstí a pěkném úsměvu i opravdu veliký pokrm podávaný k pivu). Někde se za něj připlácí, ovšem v regionu Almérie je zcela zdarma! Ráj pro každého Čecha, nemyslíte? Každopádně toto městečko je dalším z možných lákadel, i když mě více nadchlo objevování autentičtějších vesnic, kde se dodnes žije tradičním farmářským či rabářským způsobem života. Na zdejších plážích se natáčel např. Dobrodružství Barona Prášila či Indiana Jones a poslední křížová výprava. Pevnost Escullos z 18. století, postavená na obranu před piráty vás také okouzlí. Asi mojí nejoblíbenější vesničkou je Las Negras, kde můžete vychutnat opravdu výborné tapas! Asi 5 kilometrovou příjemnou pěší cestou se dostat do zátočiny San Pedro, kde se nachází jediný (!) pramen sladké vody v celé přírodní rezervaci. Bydlí zde, nebo toto místo vyhledává mnoho lidí se zájmem o alternativní způsob života. Občas můžete narazit na pochybnou existenci, ale to asi jako všude. Nenechte se tím oklamat, jsou zde hlavně velice vřelí lidé se srdcem na dlani a zajímavým pohledem na soběstačný způsob života. Hlavně o prázdninách se sem sjíždí lidé ze všech koutů světa. Bývají zde festivaly a kulturní akce.

Na cestě z Las Negras směrem do Fernán Peréz můžete napravo spatřit malý mlýn. Tam se nachází farma, kde jsem strávila 5 nezapomenutelných měsíců, Los Molinos de Bornos. Můžete se zde stavit, ochutnat domácí chléb či čerstvě nadojené kozí mléko či sýr. Každý je vždy vítán☺
Moc pěknou vesničkou je i nedaleká Agua Amarga, kde jsou zájemcům nabízeny vodní sporty či možnosti potápění. Carboneras je zajímavé městečko, ale mě osobně moc nenadchlo. Celou atmosféru kazí cementárna poblíž pláže. Naopak Rodalquilar vás může nadchnout mimojiné i krásnou botanickou zahradou s více než 1 000 exempláři.

Pláže, které z vlastní zkušenosti doporučuji a patří k jedněm z nejkrásnějších jsou Playa de Genoveses, Playa de Monsul, Cala de San Pedro, Cala de Las Negras, Playa de Gamera, Mojácar Playa … Díky ochraně území zde prakticky nenajdete žádná velká turistická letoviska a krajině se tak dala šance uchovat si sůj osobitý a nezkrotný, ale přesto tolik líbezný ráz.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Když jsem byla v těchto krajích, spontánně jsem projela celou oblast Cabo de Gata. Vřele doporučuji! Je zde malá klikatá silnice se spousty odbočkami. Nechat se unášet andalusským větrem, přírodními krásami, prostým lidovým folklórem či  přátelskostí místních dobrosrdečných obyvatel…tomu říkám doopravdy navštívit a prožít všechnu krásu tohoto zdánlivě nehostinného koutu Evropy. Teprve tehdy, podíváte-li se zblízka, objevíte tu prostou krásu.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

,.