Rakousko – Burgenlandsko

Poslední spolkovou zemí je Burgenlandsko. Nejvýchodnější země Rakouska byla celá staletí předmětem sporu Rakouska a Uherska. Jak už název sám napovídá, na území této spolkové země se nachází řada krásných hradů a to především v hornatém středu a na jihu země. Na severu země, který je pod silným vlivem sousedního Maďarska, se rozprostírá veliké Neziderské jezero. Burgenlandsko soustřeďuje většinu svého hospodářství na zemědělskou výrobu. Kromě pěstování obilí se tamní lid stará také o rozlehlé vinice a ovocné sady.

Hlavním městem této oblasti je desetitisícový Eisenstadt, jehož dějiny jsou spojeny se šlechtickým rodem Esterházy. Z tohoto rodu pocházel i hrabě János Esterházy, významný politický činitel zastávající práva maďarské menšiny v Československu v první polovině minulého století. Jméno této rodiny nese i půvabný barokní zámeček s klasicistními prvky, který vznikl ve 2. polovině 17. století přestavbou původního gotického hradu.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Eisenstadtské horské mauzoleum je zasvěceno přednímu rakouskému skladateli klasické hudby, Josephu Haydnovi, který ve městě působil ve druhé polovině 18. století. Byl dokonce dvorním skladatelem výše zmíněného rodu Esterházy.

Městem protéká řeka Wulka, která ústí do Neziderského jezera. Jezero leží na rozhraní Rakouska a Maďarska a jeho celková rozloha je více než 300 km2. Nejvýznamnějším přístavem ležícím na jezeře je městečko Neusidl am See. To bylo v minulosti několikrát kompletně zničeno a znovu vystavěno a o to, aby se stalo součástí Rakouska, muselo dlouho bojovat.

Na území Burgenlandska, v malé vesničce Raiding, se narodil také další velikán rakouské klasicistní hudby – Franz Liszt. Skladby tohoto klavírního virtuosa patří dodnes k těm nejhranějším a Rakušané ho proto rádi považují za svého, přestože byl původem Maďar. Raidingem vede cyklistická stezka, která nese skladatelovo jméno: Lisztradweg B 46. Okolí je ale protkáno i jinými stezkami a pro nadšené cyklisty je takřka rájem.

Těm, kteří sportům příliš neholdují, nabízí kraj zcela jiné potěšení – úrodné svahy Burgenlandska jsou plné lahodného vína, zejména odrůdy zvané modrá frankovka.

Pokud jste do dnešního dne váhali s návštěvou sousedního Rakouska, věřím, že teď už nebudete otálet a brzy vyrazíte k našim jižním sousedům!

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.