Belgie – turistické cíle, základní slovníček

Belgie jako taková je velmi bohatá nejen na historické památky díky rozmanité minulosti, ale též na krásnou přírodu, tudíž budete mít možnost vydat se tu na výlet do mnoha unikátních míst – Brusel, Antverpy, Bruggy, Gent, Leuven, Mechelen, Oostende, Hasselt, Lutych, Charleroi nebo Hautes Fagnes. Zmíním se o dvou nejznámějších městech a jejich skvostech.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Brusel
Hlavní belgické město, ležící na řece Senne v centru země, se pyšní desítkami historických i novodobých staveb. Označení „zelené město“ má jistě svůj význam – je jím přítomnost mnoha lesů a parků. Jiným označení pro Brusel je „hlavní město Evropy“, a to z důvodu institucí NATO, EU, Euratom a CECA, jejichž je sídlem. Brusel je městem velice kosmopolitním. Symbolem města je Atomium – zvětšený model molekuly železa – z roku 1958. Monumentem a jádrem města je náměstí Grand-Place, kde jistě nepřehlédnete radnici z 15. století postavenou v gotickém stylu. Na její vysoké věži byla postavena socha sv. Michala – patrona Bruselu. Náměstí je také obklopeno cechovními domy ze 17. století, je jedinečné a proto zapsáno na seznam památek UNESCO. Manneken Pis je soška „čůrajícího chlapečka“ původně ze 17. století, která také Brusel symbolizuje. Není zde již originál, avšak povzbuzením pro návštěvníky může být zhlédnutí jeho zhruba 800 oblečků ve zdejším Městském muzeu. Sídlem belgického krále je Královský palác z 18. století, jenž stojí na vršku Coudenberg. Palác skýtá mnoho krás v podobě zahrad a skleníků. Brusel samozřejmě nepostrádá muzea ani galerie. Nejznámějšími jsou Muzeum starého umění, Muzeum nového umění nebo Muzeum voskových figurín a mnoho dalších. Za zmínku zajisté stojí i budova Evropského parlamentu či Kongresový palác.

Antverpy

Jsou druhým největším městem Belgie. Protékající řeka Šelda byla důvodem ke stavbě jednoho z největších místních přístavů. Antverpy jsou centrem pro průmysl a obchod s diamanty. V Provenciaal Diamantmuseum si můžete prohlédnout jejich způsob zpracování. V současnosti je to též město umění, módy a designu. Významnou historickou památkou je tu katedrála Panny Marie, která se díky své velmi vysoké věži řadí mezi největší gotické stavby v Belgii, a kde budete mít možnost vidět 3 obrazy od P. P. Rubense. Věž má zase zvonkohru obsahující 47 zvonů. Nedaleko katedrály je tržiště Grote Markt s radnicí a kašnou, které jsou obě bohatě architektonicky zdobené. Antverpy mají secesní budovu železničního nádraží a jednu z nejstarších zoologických zahrad na světě. Nábřeží Antverp je obohaceno o hrad Steen s Námořním muzeem. Tiskly se zde důležité knihy – zdejší knihtisk byl proslulý po celé Evropě. Ani Antvrepy nejsou ochuzeny o všelijaká muzea.

Základní slovníček

Nejčastěji používanou řečí je v Belgii francouzština. Zde je pár základních frází.

 • Ahoj Salut [:saly:]
 • Dobrý den/večer/noc Bonjour/soir/nuit [:bonžu:r:/bonsoar/bonui:]
 • Jak se máte? Ca va? [:sa va:]
 • Dobře Bien [:bjan:]
 • Děkuji Merci [:mersi:]
 • Není zač De rien [:d rjan:]
 • Nashledanou Au revoir [:o: revua:]
 • Ano/ne Oui/non [:vi:/non:]
 • Jak se jmenujete? Comment vous appelez-vous? [:komo:n vuzapel vu:]
 • Jmenuji se… Je m´appelle … [:ž mapel:]
 • Mluvíte anglicky? Parlez-vous anglais? [:parle vuzongle:]
 • Nerozumím Je ne comprends pas. [:ž n kompro:n pa:]
 • Promiňte Excusez-moi [:exkize mua:]
 • Omlouvám se Desolé [:dezole:]

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.