Belgie – Lutych

Lutych – významné evropské město, které leží ve východní části Belgie, je právem považováno za kulturní a obchodní centrum valonského regionu. Lutych je zároveň hlavním městem stejnojmenné belgické provincie. Samotné město zaujímá celkovou rozlohu 69 km2 a je domovem pro 187 500 obyvatel. Značná část obyvatel Lutychu je francouzsky mluvící, a díky tomu byla také ve městě roku 1817 založena jediná frankofonní univerzita v celé Belgii.

Kulturní pojetí města dotváří i významná italská menšina, která v Lutychu žije již po několik generací. Díky strategické poloze města, podél řeky Mázy a dobrému vodnímu spojení s okolními státy, byl v Lutychu vystavěn největší říční přístav v Evropě – Port autonome de Liège.

Historie města
Podle dochovaných archeologických nálezů bylo území kolem Lutychu osídlováno již před 200 000 lety. Roku 705 n. l. svatý Hubert na území města založil Lutyšské biskupství. Následně Lutych spadal pod francouzskou nebo nizozemskou nadvládu. Až v roce 1830, po úspěšné belgické revoluci se město stalo součástí belgického království.

Co v Lutychu navštívit
K cenným kulturním památkám Lutychu bezesporu patří středověké církevní chrámy
Kostel sv. Kříže, Palác knížete-biskupa, kostel sv. Martina a monumentální katedrála sv. Pavla, která byla přestavěna v 19. století z dřívějšího gotického kostela ze století 13. Katedrála je významnou církevně-kulturní památkou Lutychu, ve které se snoubí několik architektonických slohů.

Za obdiv stojí také starý Obloukový most přes řeku Mázu.

Atmosféru a kulturu obyvatel města si lze vychutnat každou neděli návštěvou tradičního pouličního trhu La Batte. Za srdce Lutychu je považováno Tržní náměstí (Place du Marché), na kterém se nachází symbol svobody města i celé provincie – Perónova kašna (Fontaine du Perron), kterou zdobí sousoší tří Grácií.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.