Andorra – základní informace

Geografické údaje:
Oficiální název státu je Andorrské knížectví. Jedná se o zemi v jihozápadní Evropě s rozlohou 468km2, která na jihu sousedí se Španělskem a na severu s Francií. Hlavním městem je Andorra la Vella. Andorra je rozdělena na sedm tzv. farností, kterými jsou: Andorra la Vella, Canillo, Escaldes – Engordany, Encamp, Sant Julià de Lòria, Ordino a La Massana. Andorra je tzv. diarchií, v níž je jedním monarchou urgellský biskup a druhým francouzský prezident.

> Mrkněte na nejlevnější hotely od 20€ / noc <
> a tady jsou nejlevnější zájezdy <

Obyvatelstvo:Andorra2
K 1.1. 2012 žilo na území Andorry 78 115 lidí. Z toho ekonomicky aktivních je 37,3 tisíce. Hustota zalidnění v zemi činí 167 obyvatel na jeden kilometr čtverečný. Ze 43 % je andorrské obyvatelstvo tvořeno právě Andořany, 28 % představují Španělé, 15 % Portugalci, 5 % Francouzi a 9 % ostatní.
Věková struktura je z 15,5 % tvořena dětmi od 0 – 14 let, ze 71,9 % lidmi od 15 – 64 let a lidé nad 65 let představují 12,6 %. Průměrný věk je v této jihozápadní evropské zemi 39 let. Muži se zde dožívají osmdesáti let a ženy až pětaosmdesáti.

Zajímavostí je, že v Andořané jsou téměř všichni katolíci. Pouze necelé jedno procento lidí tvoří buď nevěřící nebo lidé vyznávající jiné náboženství.

Zajímavosti:
Andorra není členem Evropské unie, drží si však členství v OSN a v Radě Evropy.
Místním úředním jazykem je katalánština. Velmi hojně se zde ale používá také francouzština a španělština.
Andora nemá vlastní měnu a platí se zde Eurem.
Vydá-li se český občan do Andorry, může na jejím území pobývat bez víza jako turista až 90 dnů.
Všeobecně platí, že hovoříme-li o Andoře, hovoříme o bezpečné zemi. Je ovšem třeba počítat zde s určitou mírou obecné kriminality jako je např. kapsářství.
Protože se Andorra rozkládá v kotlině, která je obklopena Pyrenejemi, spousta turistů se sem vydává za účelem lyžování a provozování rizikových sportů, které jsou s horami spojeny.

Související zájezdy za nejnižší ceny:


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.