Paříž – Invalidovna

Invalidovna je mistrovským kouskem klasické architektury Francie. Je to komplex několika budov, jež má vztah k historii francouzského vojska, a najdete tu muzea, pamětihodnosti, domov pro veterány, nemocnici a hřbitov s významnými válečnými hrdiny.

K Invalidovně se dostanete metrem na stanici Varenne nebo Invalides. Využít můžete samozřejmě i pařížské RER nebo autobusy. Preferujete-li pěší způsob cesty, vydejte se z Champs-Elysées přes most Alexandra III., a poté po Esplanade des Invalides. Zažijete tak vskutku krásnou procházku.

Iniciátorem výstavby pařížské Invalidovny byl v roce 1670 král Ludvík XIV. Budova měla sloužit jako domov pro staré a nemocné vojáky. Architektem byl Libéral Bruant. Stavba, která trvala 7 let, se pomalu rozšiřovala až na celkem 15 nádvoří. O 2 roky později tu byla postavena kaple pro veterány, krátce poté se Ludvík XIV. rozhodl pro výstavbu ještě jedné kaple, a to pro účely královské rodiny, která je nejvýraznější z komplexu. Považuje se za dílo francouzské barokní architektury.

Uvnitř komplexu je největší vojenské muzeum, na které si udělejte čas po 2 dny. Je tu sbírka starověkých zbraní, historických figurek, nebo také oddělení klasického a moderního dělostřelectva od druhé poloviny 19. století až po dobu současnou. Za zhlédnutí stojí i sbírka emblémů, obrazů či soch a fotografií. Vchod komplexu je zdoben bronzovými kanóny z doby 17. a 18. století.

Návštěvníci mohou vidět též hrobku největšího francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparte. Ostatky Napoleona jsou v kupoli pod mansardovým Dómem. Společně s ním jsou tady i ostatky jeho rodiny, důstojníků a dalších francouzských vojenských hrdinů.

Invalidovna je otevřena denně a vstup je zpoplatněn. K dispozici je tu taktéž kavárna k relaxaci. Veškeré přístupy jsou zde bezbariérové.

V Invalidovně probíhá projekt Athena s cílem globální renovace a modernizace vojenského muzea. Jde tedy o zjednodušení vzdělávací historické trasy pro veřejnost tak, aby šla časově historicky za sebou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 49 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

,.